20 Ocak 2009 Salı

PLASTİK POŞETLER
Hayatımızı tehdit eden onca şey yetmezmiş gibi, bir de kendi kendimizi tehdit ediyoruz. Marketlerde fazla fazla aldığımız, her alışverişte 1 tane de yedek verir misiniz diye istediğimiz plastik poşetler, yakın bir gelecekte dünya yüzeyinin plastikle kaplanmasına yol açacak.


Yapılan bir araştırmaya* göre dünyada plastik torba kullanım adedi, yılda 500 milyon ila 1 trilyon arası değişiyormuş. Bunca plastik poşet de ne yazık ki çöp yığınları arasında (ne yazık ki geri dönüşümü çok pahalı olduğundan) ya yakılıyor yada denizlere boşaltıyor. Dünyanın henüz plastik bir yüzeyle kaplanmamasının nedenini denizlerinin dibinin plastik torbalarla kaplanmasına bağlıyorlar ancak elbette denizler daha ne kadar bunu kaldırabilir bilinmez? Bu arada, ışık altında bile kimyasal çözülmeye uğrayan ve suya/toprağa zehir karıştıran plastik torbaların yakıldığında havaya karıştırmış olabileceği zehirden hiç bahsetmiyorum zaten.


Geçen yıl, Uzakdoğu'ya gittiğimde herkesin alışverişe kendi büyük plastik poşetleri ile çıktığını, hiç kimsenin poşetleri tüketmemeye çalıştığını görmüştüm. Başka bir Uzakdoğu ülkesinde ise (ki burası çok daha az gelişmişti) en çok plastik poşet kullanımının; olduğu yerin marketler olduğunu göz önüne alarak her kasa görevlisi önündeki çengellere poşetlere takarak ürünleri kendileri doldurup müşteriye öyle teslim ediyorlardı. Böylece en azından fazla poşet kullandırmamış oluyorlardı.Bizde ise, özellikle haftasonu alışverişlerinde çöp poşeti niyetine kullanmak için kadınların/erkeklerin fazla fazla poşet aldığına hepimiz şahit olmuşuzdur. Diyorum ki; herkes çöp poşetini parayla alsa en azından daha ihtiyatlı davranır. 3-5in hesabını yaparken doğayı da bir ölçüde kurtarmış oluruz.


Eskiden beri poşetlerini hem büyük boy hem de paralı olarak satan Metro Marketleri vardır biliyorsunuz. Çoğu insan burada para vermemek için alışveriş arabalarını, otomobillerine kadar götürür ve öyle bagaja boşaltır. En son yine Metro Marketlerinde TEMA Vakfı'na ait Uzakdoğu'da gördüğüme benzer kalın plastik torbalar gördüm. Uzun süreli kullanabileceğimiz bu torbaları para ile satın alıp, tüm alışverişlerde bunu kullanmaya olanak sağlıyor. Eskiden DiaSa da paralı poşet kullanımını denedi ama tutunamadı ama keşke bunda ısrar etseydi en azından diğer marketlerinde bu anlamda yolunu açmış olurlardı.

Eski zamanda pazar fileleri vardı hatırlar mısınız bilmem, plastik poşetler pek olmayınca pazardan,dışardan ne alınsa onun içine koyulurdu,saman kağıt keseler olurdu... Yada bez torbalar!


O kadar bile olsak, bir adım atlamış olurduk. Sanırım zaman ilerledikçe eskiyi arıyoruz, bu da ne kadar bencilleştiğimizin,; ben merkezli yaşadığımızın bir göstergesi işte...


Oysa, 1 poşet bile çok şey değiştirebilir...

*Amerikan Doğayı Koruma Kuruluşları-National Geographic News 2003

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder